Celal Bayar Üniversitesi | Bilgi Paketi / Ders kataloğu
 
 
Bologna süreci ve ders  katalogları ile ilgili konularda yardım almak için; bologna.yardim@cbu.edu.tr


Kültür ve Spor Kulubü

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Kültür ve Spor Derneği 1993 yılında kurulmuştur. Çalışmalarını üniversite yönetimi ile işbirliği içerisinde sürdürmektedir. Kulüp Üniveristemizin bilimsel, sosyal ve kültürel etkinliklerini her yönden desteklemektedir. Kulüp niversitemizin bilimsel, sosyal ve kültürel etkinliklerini her yönden desteklemektedir. Kulüp üyelerinin, Manisa halkının ve öğrencilerimizin spor yapmaları , kültürel etkinlikte bulunmaları ve boş zamanlarını en verimli şekilde değerlendirebilmeleri için halk oyunları ekipleri, spor takımları ve çok sesli çocuk korosu kurulmuş ; bu ekipler bir çok etkinlik gerçekleştirilmiştir. Ayrıca basketbol, voleybol, hentbol, cimnastik,atıcılık, bisiklet, okçuluk,dağcılık, izcilik, judo, tekvando, boks, karete, tenis, masa tenisi, badminton, halter, güreş, atletizm,yüzme, bilardo, eskrim, satranç ve briç branşlarında faaliyet yapmak üzere Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü 'nce branş tescilleri yapılmıştır. Bu branşların bazılarında minikler, yıldız ve gençler kategorilerinde takımlar oluşturulmuş ve takımlarımız katıldıkları yarışmalarda ilk üçte yer almıştır. Kulübü güçlendirmek,geliştirmek ve Üniversite mensupları ile öğrencilere daha kaliteli hizmetler sunabilmek için kulüp bünyesinde iktisadi işletmeler açılmıştır. İktisadi işletmelerini güçlendirerek öğrencilere daha iyi olanaklar sunabilmek kulübün en önemli hedefidir.

Yüksek Öğrenim Vakfı

Vakfımızın amacı , Manisa ilinde kurulmuş olan yüksek öğrenim kurum ve kurulu şlarına yardımcı olmak ve onları desteklemektir. Kurulduğu tarihten itibaren Üniversitemiz ile çalış- malarını uyumlu bir şekilde sürdürmektir. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Yüksek Öğrenim Vakfı pek çok yeni projeyle Manisa Celal Bayar Üniversitesi'ne hizmet etmeye devam etmektedir.

Yaz Spor Okulları

Üniversitemiz tesislerinde, uzman akademik personel ve öğrencilerin öğreticiliğinde her yıl Manisa halkına da açık yaz okulları hizmet vermektedir. Açılacak yaz okullarında, braşlar genel ihtiyaç ve talepler değerlendirilerek yönetimce belirlenmektedir.
Bu kapsamda özellikle 5-15 yaş grubu çocuklar ile yetişkinlere yönelik olarak düzenlenen yüzme kursları , tenis kursları , cimnastik, pilates, ve step-aerobik kursları büyük rağbet görmektedir. Bu sportif ve sosyal etkinliklerde, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi Kültür ve Spor Kulübü birlikte çalışmaktadır.

Spor Hizmetleri

Üniversitemiz öğrencilerinin spor yapmalarını teşvik etmek, uygun ortam ve olanaklar sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Spor Hizmetleri Şubesi tarafından Spor Bilimleri Fakültesi ile koordineli olarak yürütmektedir. Her yıl Mart, Nisan, Mayıs aylarında, Üniversitemiz fakülte ve yüksekokullarında öğrenim gören öğrencilerin katılımıyla; futbol, basketbol, voleybol, tenis, masa tenisi ve satranç kategorilerinde bahar şenliği spor etkinlikleri düzenlenmektedir. Müsabakalara katılan tüm sporcuların barınma, beslenme ve ulaşımları ile tüm takımların spor malzemeleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı 'nca sağlanır. Ayrıca Türkiye Üniversiteler Spor Federasyonu tarafı ndan her yıl düzenlemekte olan voleybol, basketbol, hentbol, futbol, atletizm, kros, cimnastik, güreş , judo, tekvando, karate, tenis, masa tenisi, eskrim, salon futbolu ve y üzme kategorilerindeki müsabakalara öğrencilerimiz düzenli olarak katılmakta; bu müsabakalardan üstün başarılarla dönmektedirler. Üniversitelerarası yarışmalara giden takımlarımızın barınma, beslenme, ulaşım ve bütün spor malzemeleri de yine Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'nca sağlanmaktadır.
Üniversitemiz açık ve kapalı spor alanları bakımından her türlü olanağa sahiptir. Üniversitemizde olimpik yüzme havuzu, Sağlık İçin Spor Merkezi, atletizm kulvarlı çim futbol sahaları, basketbol ve voleybol sahaları ile tenis kortları bulunmaktadır.