Celal Bayar Üniversitesi | Bilgi Paketi / Ders kataloğu
 
 
Bologna süreci ve ders  katalogları ile ilgili konularda yardım almak için; bologna.yardim@cbu.edu.tr


Şehzadeler Şehri Manisa

Batı Anadolu'da Spil Dagi ile Gediz Nehri arasında yer alan Manisa, Ege Bölgesi'nin ulaşım bakımından önemli bir noktasında bulunan; zirai, ticari ve sanayi açıdan gelişmiş bir kentimizdir. Tarihi M.Ö. 3000 yillarina inen ilde Hitit, Frig, Lidya, Makedon, Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanli uygarliklarina ait izler bulunmaktadir.

Dogayı, tarihi, geleneksel yaşamı bir arada görmek isteyenler için ideal bir kent olan Manisa; Artemis Tapınagı'nın kalıntıları, antik Philadelphia kentinin bulunduğu Alaşehir, Muradiye Medresesi, Sart Harabeleri, Muradiye Camii, Sultan Camii ve Kula Evleri gibi tarihi ve mimari zenginliklerinin yani sira; 120 tür bitki çesidinin görülebilecegi dağcılık, kampçilik ve doğa yürüyüslerının yapıldığı Spil Dağı'nı da sınırları içinde barındırır. Mitolojideki “Aglayan Kaya” nitelendirmesi, Spil Dağı'nın bir diğer ilgi çekici özelligidir. Dağın en ünlü bitkisi, kümeler halinde yetisen “Spil” ya da “Manisa Lalesi” adıyla anılan lalelerdir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul'a götürülmüs ve bir döneme adını vermiştir. Manisa sanayi bakımından ileri, madencilikte zengin, tarımda ise Türkiye'de en çok üzüm, pamuk, tütün ve zeytin yetiştiren ildir. Türkiye'de kurutmalik çekirdeksiz üzümün en çok yetiştiği yer Manisa'dir. Üzümün ana vatanı kabul edilen ilde, Türkiye üretiminin % 85'i yetisir.

Manisa'nin 41 çesit baharatindan olusan sifali, meshur Mesir Macunu, adina düzenlenen senliklerle sadece yöresel degil, uluslararasi alanda büyük ses getirmektedir. Manisa'nin simgesi olan ve 1899 yilinda, Irak'ta Samara kentinde dogan, doga ve agaç sevgisinin, çevreciligin önderi “Manisa Tarzani” Ahmeddin Carlak için de Mayıs ayında “Tarzan ve Çevre Günleri” düzenlenmektedir.

Manisa'nin yatırım yapmak için ideal bir şehir oldugu uluslararası alanda da belgelenmiştir. Financial Times Grubuna bağlı FDI (Foreign Direct Investment) Magazine tarafından düzenlenen yarışmada Manisa, “Avrupa'nın En İyi Ekonomik Potansiyele Sahip Kenti” kategorisinde birincilik, “Avrupa'nın Maliyetler Açısından En Uygun Yatırım Kenti” kategorisinde ikincilik, “Güney Avrupa'da Geleceğin Kenti” kategorisinde ikincilik, “Türkiye'de Geleceğin Şehri” kategorisinde birincilik ödüllerini almıştır.