Celal Bayar Üniversitesi | Bilgi Paketi / Ders kataloğu
 
 
Bologna süreci ve ders  katalogları ile ilgili konularda yardım almak için; bologna.yardim@cbu.edu.tr


Sehzadeler Sehri Manisa

Bati Anadolu'da Spil Dagi ile Gediz Nehri arasinda yer alan Manisa, Ege Bölgesi'nin ulasim bakimindan önemli bir noktasinda bulunan; zirai, ticari ve sanayi açidan gelismis bir kentimizdir. Tarihi M.Ö. 3000 yillarina inen ilde Hitit, Frig, Lidya, Makedon, Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanli uygarliklarina ait izler bulunmaktadir.

Dogayi, tarihi, geleneksel yasami bir arada görmek isteyenler için ideal bir kent olan Manisa; Artemis Tapinagi'nin kalintilari, antik Philadelphia kentinin bulundugu Alasehir, Muradiye Medresesi, Sart Harabeleri, Muradiye Camii, Sultan Camii ve Kula Evleri gibi tarihi ve mimari zenginliklerinin yani sira; 120 tür bitki çesidinin görülebilecegi dagcilik, kampçilik ve doga yürüyüslerinin yapildigi Spil Dagi'ni da sinirlari içinde barindirir. Mitolojideki “Aglayan Kaya” nitelendirmesi, Spil Dagi'nin bir diger ilgi çekici özelligidir. Dagin en ünlü bitkisi, kümeler halinde yetisen “Spil” ya da “Manisa Lalesi” adiyla anilan lalelerdir. Osmanli Imparatorlugu döneminde Istanbul'a götürülmüs ve bir döneme adini vermistir. Manisa sanayi bakimindan ileri, madencilikte zengin, tarimda ise Türkiye'de en çok üzüm, pamuk, tütün ve zeytin yetistiren ildir. Türkiye'de kurutmalik çekirdeksiz üzümün en çok yetistigi yer Manisa'dir. Üzümün ana vatani kabul edilen ilde, Türkiye üretiminin % 85'i yetisir.

Manisa'nin 41 çesit baharatindan olusan sifali, meshur Mesir Macunu, adina düzenlenen senliklerle sadece yöresel degil, uluslararasi alanda büyük ses getirmektedir. Manisa'nin simgesi olan ve 1899 yilinda, Irak'ta Samara kentinde dogan, doga ve agaç sevgisinin, çevreciligin önderi “Manisa Tarzani” Ahmeddin Carlak için de Mayis ayinda “Tarzan ve Çevre Günleri” düzenlenmektedir.

Manisa'nin yatirim yapmak için ideal bir sehir oldugu uluslararasi alanda da belgelenmistir. Financial Times Grubuna bagli FDI (Foreign Direct Investment) Magazine tarafindan düzenlenen yarismada Manisa, “Avrupa'nin En Iyi Ekonomik Potansiyele Sahip Kenti” kategorisinde birincilik, “Avrupa'nin Maliyetler Açisindan En Uygun Yatirim Kenti” kategorisinde ikincilik, “Güney Avrupa'da Gelecegin Kenti” kategorisinde ikincilik, “Türkiye'de Gelecegin Sehri” kategorisinde birincilik ödüllerini almistir.